Haber

ETÜ laboratuvarlarında ağız ve diş sağlığı projesine TÜBİTAK destek verdi

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) laboratuvarlarında ağız ve diş sağlığına yönelik geliştirilen proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Res. ETÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Arş. Görmek. Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Fahri Murat. Dr. İrfan Kaymaz ve Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Elanur Aydın Karataş’ın araştırmacı olarak katıldığı “Topoloji Optimizasyonu ile Eklemeli Üretim Kriterleri Dikkate Alınarak Yeni Bir Gözenekli Yapılı Spinal İmplant Tasarımı” başlıklı proje TÜBİTAK Hızlı Destek Programı 1002 kapsamında desteklendi.

Geliştirilen projeye ilişkin açıklamalarda bulunan proje yöneticisi Arş. Görmek. Projede omurga implantlarının tasarımında eklemeli imalat (AM) ve topoloji optimizasyonu tekniklerinin kullanıldığını belirten Fahri Murat, şunları söyledi: “Omurga implantları ortopedik cerrahi işlemlerde yaygın olarak kullanılan kritik tıbbi cihazlardır. Ancak biyomekanik uyumluluk ve optimize edilmiş malzeme kullanımı önemlidir. Bu implantların tasarımında önemli.” kritik faktörler dikkate alınmalıdır. Bu çalışmanın odak noktası, omurga implantlarının dış yapısının optimum topolojide tasarlanmasını ve iç yapısının gözenekli olmasını sağlamaktır. Gözenekli tasarımlar kemik büyümesini destekleyerek uzun vadeli implant stabilitesini artırabilir. Ek olarak, AM teknolojisiyle üretilen implantların karmaşıklığı nedeniyle topoloji optimizasyonunun kullanılması, “Tasarımın mekanik performansının optimize edilmesine ve cihazın kullanımının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bu çalışmanın sonuçlarının, omurganın iyileştirilmesinde değerli bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz.” implant tasarımı ve daha olumlu hasta sonuçlarının elde edilmesi” dedi. – ERZURUM

habercamlidere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu